Garaż służy nie tylko do parkowania samochodu. Oprócz tego przechowujemy w nim rzadko używane rzeczy czy majsterkujemy. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego pomieszczenia, niezbędne jest dobre oświetlenie. Niestety w garażach zazwyczaj nie ma okien, a nawet jeśli są, to niewielkie. Zastanawiasz się, jakie oświetlenie garażu sprawdzi się najlepiej? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie lampy wybrać i w jaki sposób je rozmieścić, aby odpowiednio doświetlić wszystkie strefy.
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Jak zaplanować oświetlenie w garażu?
- Jaka barwa światła do garażu sprawdzi się najlepiej?
- Jakie lampy do garażu wybrać?
W skrócie
Jako główne oświetlenie w garażu najlepiej sprawdzi się plafon lub podłużna świetlówka. Warto jednak zadbać o odpowiednie oświetlenie wszystkich stref. Nad stołem warsztatowym przydadzą się halogeny lub świetlówki. Dodatkowe kinkiety na ścianach albo listwy LED na suficie pozwolą oświetlić wszystkie zakamarki.
Jak zaplanować oświetlenie do garażu?
Planowanie oświetlenia garażu należy zacząć od podzielenia pomieszczenia na strefy. Warto zastanowić się, w którym miejscu będzie stał zaparkowany samochód, a gdzie stół warsztatowy i regały do przechowywania. Być może w garażu znajdzie się również pralnia albo kącik do ćwiczeń? Każda z wymienionych stref wymaga nieco innego światła. Do garażu warto więc wybrać kilka rodzajów lamp, aby pomieszczenie było maksymalnie funkcjonalne. Nad ich rozmieszczeniem najlepiej zastanowić się jeszcze na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Późniejsze zmiany mogą niestety oznaczać konieczność kucia ścian w celu położenia kabli.
Podstawowe oświetlenie garażu
Jako główne źródło światła do garażu najczęściej wybiera się lampę zlokalizowaną mniej więcej na środku sufitu. Powinna ona dawać rozproszone, obejmujące całe pomieszczenie światło, na tyle jasne, aby umożliwić sprawne poruszanie się. Zwisające z sufitu lampy mogą zawadzać np. o klapę otwartego bagażnika, więc w tej roli zdecydowanie lepiej sprawdzi się plafon czy podłużna świetlówka. Polecamy takie modele jak Beno marki Kanlux, Nymphea Eco SpectrumLed, Ambid Lumax czy TP STRONG Kanlux. Warto przemyśleć zakup lampy z czujnikiem ruchu. Automatyczne włączanie światła eliminuje problem szukania po omacku włącznika i jest przydatne, gdy mamy zajęte ręce, np. podczas przenoszenia zakupów.
W niedużym garażu, który służy wyłącznie do parkowania, jedno źródło światła na suficie często okazuje się wystarczające. Co, jeśli garaż jest większy i znajduje się w nim kilka stref?
Plafon Nymphea | Plafoniera Beno | Plafoniera Ambid | Oprawa hermetyczna LED TP STRONG
Oświetlenie poszczególnych stref w garażu
Jeśli garaż ma służyć nie tylko do parkowania auta, konieczne będą dodatkowe lampy w każdej z wydzielonych stref. Ich rodzaj i liczbę należy dopasować do rozmiarów pomieszczenia i wykonywanych w nim czynności.
Szczególnie ważne jest dobre oświetlenie nad stołem roboczym, bo bez niego precyzyjne prace są praktycznie niemożliwe. W tej roli świetnie sprawdzają się halogeny lub oprawy jarzeniowe. Te ostatnie wytwarzają jasne światło bez wyraźnego cienia i można je montować nie tylko na suficie, ale i ścianach. Warto jednak pamiętać, że świetlówki są dość delikatne, więc wymagają zastosowania odpowiedniej oprawy ochronnej. A co z pozostałymi strefami? Kinkiety lub plafoniery na ścianach czy taśmy LED na suficie pozwolą dobrze oświetlić zawartość regałów oraz wszelkie zakamarki w garażu.
Oprawa kanałowa Rondo | Oprawa kanałowa Oval | Oprawa kanałowa Technic | Oprawa kanałowa Milo
Jakie lampy do garażu? Najważniejsze parametry
W większości przypadków garaż jest pomieszczeniem słabo ogrzewanym i dość wilgotnym. Brama garażowa jest otwierana w trakcie deszczu, myjemy tu auto, a do tego zdarza się, że wykonujemy czynności związane z pyleniem (np. cięcie czy szlifowanie). Warto więc postawić na oprawy o podwyższonej klasie szczelności (IP44 lub wyższej), aby zapobiec wnikaniu do środka wody czy pyłu. Podczas majsterkowania nietrudno też o przypadkowe stłuczenie lampy. W najbliższym sąsiedztwie stołu roboczego przydadzą się więc źródła światła o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Do zadań specjalnych polecamy wytrzymałe oprawy kanałowe, takie jak Oval i Rondo Lena Lighting, Technic Spectrumled i Kanlux Milo.
Wiele osób zastanawia się, jaka barwa światła do garażu będzie najlepsza. Warto postawić na oświetlenie chłodne lub neutralne, które ułatwia skupienie i dobrze się sprawdza podczas wykonywania precyzyjnych czynność. Do garażu zazwyczaj rekomenduje się więc żarówki o temperaturze barwowej 4000 K lub wyższej. Na koniec warto zadbać jeszcze o swoją kieszeń. Dzięki energooszczędnym LED-om i świetlówkom rachunki za prąd będą niższe.
Wiesz już, jakie lampy do garażu wybrać, więc pora na zakupy. Szeroki wybór opraw oświetleniowych znajdziesz na karel2.pl.
Sprawdź także:
Sposoby na oświetlenie altany ogrodowej
Lampy ogrodowe, czyli o czym powinieneś wiedzieć, zanim zaplanujesz oświetlenie ogrodu
Źródło zdjęć: karel2.pl, shutterstock.com