Lampy są ważnym elementem aranżacji ogrodu. Będą go zdobić równie pięknie, jak kolorowe kwiaty czy efektownie przycięte krzewy – i to przez okrągły rok! Możliwości są ogromne, ale żeby nie pogubić się w ich gąszczu, trzeba wiedzieć, czego się szuka. Dlatego w dzisiejszym artykule prezentujemy przewodnik po najpopularniejszych rodzajach opraw zewnętrznych. Zobacz, jakie lampy do ogrodu wybrać, aby stworzyć w nim wyjątkowe iluminacje!
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Jakie lampy do ogrodu wybrać w 2021 roku?
- Czy warto postawić na lampy solarne?
Kinkiety ogrodowe
Na pierwszy ogień – kinkiety. To oprawy, które świetnie sprawdzą się do oświetlenia domu i przestrzeni znajdującej się tuż przy nim: elewacji, tarasu czy drzwi wejściowych. Aby służyły jak najdłużej i jak najefektywniej, powinny być trwałe i energooszczędne. Najlepiej wymagania te realizują lampy ogrodowe LED, szczególnie te wyposażone w czujniki ruchu lub zmierzchu, dzięki którym świecą wyłącznie wtedy, kiedy to potrzebne.
Kinkiety zewnętrzne dostępne są w tak wielu różnych rodzajach i stylach, jak ich wewnętrzne odpowiedniki, więc znalezienie oprawy dostosowanej do aranżacji ogrodu nie sprawi trudności. Warto jednak ułatwić sobie zakupy, zawężając pole poszukiwań do określonego rodzaju lamp. Nie ma sensu przeglądać wszystkiego – lepiej skupić się na wybranym kryterium, na przykład stylistycznym. Wiadomo, że do domu à la wiejski dworek będą pasować zupełnie inne oprawy niż do domu w stylu nowoczesnym. Taras czy werandę pierwszego z nich ozdobi na przykład oprawa Zagreb przypominająca XIX-wieczną latarenkę. Drugiego – kinkiet Bridge o geometrycznej formie, idealnie podkreślającej prostotę bryły budynku w nowoczesnym stylu.
A może Philips Hue? Inteligentne oświetlenie ogrodu
Wartą uwagi propozycją oświetlenia ogrodu są kinkiety z serii Philips Hue. Przyciągają wzrok minimalistycznym, nowoczesnym wzornictwem, ale najciekawsze są ich możliwości. Philips Hue to linia inteligentnego oświetlenia, którym można sterować na odległość, za pomocą pilota, aplikacji w telefonie lub komend głosowych. Wyobraź sobie, jaka to wygoda – jednym kliknięciem włączasz lub wyłączasz lampy czy zmieniasz natężenie światła (a nawet jego kolor!). Z pomocą systemu Philips Hue możesz też tworzyć rozbudowane sceny świetlne, obejmujące nie jedną, ale kilka czy kilkanaście opraw. Kiedy relaksujesz się na tarasie z lampką wina w ręce, światła delikatnie rozpraszają mrok. Kiedy jednak bawisz się z przyjaciółmi na garden party, tworzą kolorową, dyskotekową iluminację, doskonale oddającą radosny nastrój wspólnej zabawy. Przejście z trybu relaksu do trybu rozrywki to kwestia zaledwie kilku kliknięć w aplikacji – nie musisz za każdym razem programować wszystkich opraw z osobna.
Jakie lampy do ogrodu Philips Hue proponujemy?
A jakie oprawy dostępne są w serii Philips Hue? Choć cała linia to przejaw najwyższych możliwości współczesnej technologii, tworzą ją nie tylko lampy w nowoczesnym stylu. W jej obrębie dostępne są również propozycje nieco bardziej klasyczne, nawiązuje do różnych tendencji architektonicznych.
- Projektor Discover świetnie sprawdzi się jako oprawa doświetlająca wybrany fragment ogrodu, na przykład podjazd czy strefę ze stołem na tarasie. Emituje strumień światła o wartości 2300 lumenów, więc skutecznie oświetli nawet dużą przestrzeń.
- Oprawa zewnętrzna Appear to doskonały przykład lampy na elewację. Wiązka światła skierowana jest w dwie strony: w górę i w dół, dzięki czemu doskonale oświetli fasadę budynku, tworząc na niej strumień świetlny w kształcie trójkątów. Lampę Appear można zamontować również obok drzwi wejściowych czy na tarasie. Najlepszy efekt da kilka opraw zamontowanych w równych odległościach.
- Nyro Philips Hue to nowoczesny kinkiet ogrodowy, w którym źródło światła skierowane jest w dół i delikatnie rozproszone. Dzięki temu nie powoduje efektu olśnienia i oślepienia – świetnie spisze się w funkcji lampy na taras. Stworzy relaksującą, sprzyjającą wyciszeniu atmosferę.
- Miłośnikom klasycznego wzornictwa spodoba się latarnia ogrodowa Attract ze szklanym kloszem, dzięki któremu emitowane światło przybiera subtelny kształt łuku. Czarna, matowa obudowa o prostej formie sprawia, że lampa Attract zyskuje na uniwersalności – świetnie dopasuje się do innych elementów dekoracyjnych ogrodu.
- Kinkiet ogrodowy Impress to kolejna propozycja w nowoczesnym stylu. Dostępny jest w dwóch wersjach różniących się wielkością. Emituje miękkie, rozproszone światło, które sprzyja tworzeniu nastrojowej atmosfery. W serii Impress znajdziesz również słupki oraz latarnię – w ramach jednej linii możesz skomponować więc całe oświetlenie ogrodu, co zdecydowania ułatwia osiągnięcie tak pożądanej spójności stylistycznej.
- Godną uwagi serią Philips Hue jest także linia Econic. Wyróżnia się minimalistycznym designem i ciekawym efektem świetlnym – lampy emitują światło skierowane w 4 strony. W serii dostępne są oprawy zewnętrzne stojące oraz kinkiety ogrodowe: w kształcie kwadrata i w formie latarenki w nowoczesnym stylu.
Lampy ogrodowe stojące
Oczywiście funkcjonalne oświetlenie ogrodu to nie tylko kinkiety – jakkolwiek mocne by nie były, nie oświetlą całej jego przestrzeni. Wzdłuż ścieżki prowadzącej do drzwi czy w głębi ogrodu najlepiej sprawdzą się lampy ogrodowe stojące, czyli słupki i latarnie. Całość oświetlenia zewnętrznego powinna być utrzymana w jednym stylu. Poszczególne oprawy nie muszą pochodzić z jednej serii, ważne jedynie, aby były spójne stylistycznie (choć oczywiście poruszanie się w obrębie jednej linii znacznie ułatwia sprawę).
Lampy do ogrodu stojące mogą mieć formę klasycznej latarni nawiązującej swoją stylistyką do XIX-wiecznych lamp miejskich albo prostego słupka – i to ta druga opcja obecnie cieszy się większą popularnością. Ciekawą propozycję w nowoczesnym stylu serwuje marka Philips. W serii Arbour znajdziesz słupki oraz kinkiety ogrodowe, więc stworzenie funkcjonalnego, spójnego stylistycznie systemu oświetlenia nie przysporzy problemów. Lampy wyróżniają się minimalistycznym wzornictwem: prostą bryłą i antracytowym kolorem. Emitują jasne światło o neutralnej barwie, dzięki czemu dobrze wkomponują się w zieleń ogrodu. Na uwagę zasługuje też żywotność źródła światła – producent szacuje ją na 30 tysięcy godzin, co może przełożyć się na nawet 30 lat pracy!
Funkcjonalne lampy do ogrodu w formie słupka lub latarni znajdziesz też w ofercie Philips Hue – to linia Calla czy wspomniane już serie Impress i Econic. Ciekawą propozycją jest również oprawa stojąca Nyro. Świetnie sprawdzi się do oświetlenia ścieżek komunikacyjnych – emituje szeroką wiązkę światła, która dobrze oświetla drogę, jednocześnie nie oślepiając przechodzących nią osób.
A może lampy solarne do ogrodu?
Różnorodność dostępnych w sklepach opraw ogrodowych daje nam nieograniczone możliwości w tworzeniu funkcjonalnego oświetlenia zewnętrznego. Przeszkodą może być jednak konieczność poprowadzenia zasilającej go instalacji elektrycznej. Jeśli planujesz wykonanie oświetlenia na niezagospodarowanym jeszcze terenie, masz większe pole manewru. Jeżeli jednak chcesz wyposażyć w lampy ogród tworzony od wielu lat, nie każde rozwiązanie będzie możliwe do zrealizowania. W obu przypadkach trzeba też bardzo dokładnie przemyśleć rozmieszczenie każdej oprawy, bo ewentualne zmiany mogą być problematyczne.
Rozwiązaniem są lampy solarne do ogrodu, zasilane za pomocą energii, jaką daje światło słoneczne. Nie wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej, więc możesz je umieść w każdym miejscu, nawet na wysepce na środku oczka wodnego, i swobodnie przenosić, jeśli stworzona aranżacja jednak nie spełni potrzeb czy wyobrażeń.
Jeszcze do niedawna argumentem przemawiającym na niekorzyść lamp solarnych był design – „solary” nie grzeszyły urokiem (a nawet kojarzyły się z kiczem) i trudno było je wkomponować w zieleń ogrodu. Obecnie sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Lampy solarne do ogrodu wyróżniają się dopracowanym wzornictwem, czego dowodem jest na przykład seria Dusk o futurystycznym wykończeniu. Oprawy solarne dostępne są w tak wielu odsłonach, że każdy bez problemu dobierze te idealnie pasujące do jego wizji ogrodu.
Nie będziemy oszukiwać, że dobór odpowiedniego oświetlenia jest łatwą sprawą, bo nie jest. Rozmieszczenie wszystkich opraw trzeba dokładnie zaplanować – wszelkie poprawki mogą być kosztowne i pracochłonne. Ogrom dostępnych lamp również nie ułatwia sprawy. Dlatego dobrze wiedzieć, czego szukać. I gdzie szukać – najlepiej na karel2.pl.
Źródło zdjęć: shutterstock.com