Lampa z czujnikiem ruchu to ten rodzaj oświetlenia, który służy przede wszystkim funkcjom praktycznym – ma oświetlać podjazd czy wejście do domu, gdy wracamy po zmroku, i zapewniać nam poczucie bezpieczeństwa, nocą odstraszając intruzów. Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak ją wybrać i gdzie zainstalować, aby w optymalnym stopniu rozjaśniała przestrzeń, a jednocześnie nie przeszkadzała ani domownikom, ani sąsiadom.
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Dlaczego warto zamontować lampy z czujnikiem ruchu na zewnątrz domu?
- Jak wybrać odpowiednie lampy z czujnikiem ruchu?
- Jakie są rodzaje lamp zewnętrznych z czujnikiem ruchu?
W skrócie
Lampa z czujnikiem ruchu (i zmierzchu w przypadku opraw zewnętrznych) to funkcjonalne i wygodne rozwiązanie, które pozwoli nieco zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a jednocześnie zwiększy poczucie bezpieczeństwa domowników. Oświetlenie tego typu najczęściej instaluje się w korytarzach, piwnicach czy na klatkach schodowych, a także wykorzystuje do oświetlenia drzwi wejściowych do domu oraz garażu.
Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu – wygoda i bezpieczeństwo
Lampa z czujnikiem ruchu, jak sama nazwa wskazuje, uruchamia się tylko wtedy, gdy w zasięgu swojego pola działania wykryje ruch. To superwygodne, a jednocześnie oszczędne rozwiązanie. Przyznaj – ile razy zdarzyło Ci się potknąć na nieoświetlonych schodach albo przyświecać sobie komórką, aby znaleźć w torebce klucze? Lampa, która zaświeca się, gdy tylko wykryje Twoją obecność, w dziecinnie prosty sposób usuwa te niedogodności. Dzięki niej szybko znajdziesz klucze,bezbłędnie trafisz nimi do zamka wygodnie wypakujesz zakupy z bagażnika i wreszcie przestaniesz potykać się o krawężniki, schodki czy porozrzucane dziecięce zabawki.
Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu poprawia też poczucie bezpieczeństwa. Przede wszystkim odstrasza nieproszonych „gości” – rozświetlona przestrzeń to przestrzeń nieprzyjazna dla złodziei.
Sporą zaletą instalacji lamp z czujnikiem ruchu jest także oszczędność. Takie oprawy włączają się tylko wtedy, gdy zbliżasz się do miejsca, które obejmują zasięgiem i wyłączają się chwilę po Twoim oddaleniu, więc ekonomicznie wykorzystują energię elektryczną. Mówiąc zwięźle: nie świecą bez sensu i zapobiegają sytuacjom typu „zapomniałem zgasić”. W przypadku opraw ogrodowych warto jednak wybrać takie, które dodatkowe wyposażone są w czujnik zmierzchu albo możliwość zaprogramowania działania w określonych porach, od zmierzchu do świtu. Najlepszym wyborem pod kątem oszczędności energii będzie lampa LED z czujnikiem ruchu.
Rodzaje czujników ruchu
W oświetleniu stosuje się obecnie kilka rodzajów czujników ruchu. Aby dobrze dopasować je do swoich potrzeb, warto znać ich zalety i ograniczenia.
Czujniki PIR
Czujniki PIR (pasywne) pracują na zasadzie analizy promieniowania podczerwonego. Ich działanie można porównać do działania kamery termowizyjnej. Nie wykrywają ruchu, a zmiany temperatury. Uruchamiają się, gdy w obszarze swojej detekcji wychwycą obiekt o temperaturze wyższej niż średnia temperatura otoczenia. Aby lampa nie zaświecała się niepotrzebnie, na przykład gdy przez podjazd przebiegnie kot, sterujący nią czujnik wyposażony jest w specjalne algorytmy, ograniczające takie fałszywe alarmy. Oświetlenie wykorzystujące promieniowanie podczerwone może działać mniej skutecznie, gdy temperatura otoczenia jest wysoka. Pomiędzy jej wartością a temperaturą człowieka, który pojawia się w polu detekcji lampy, zachodzi wówczas nieduża różnica poziomów, a to negatywnie wpływa na czułość działania oprawy.
Czujniki mikrofalowe
Drugim rodzajem są czujniki aktywne: mikrofalowe (RF), zwane też radiowymi. W przeciwieństwie do pasywnych, które wyłącznie odbierają sygnał, czujnik radiowy sam go wysyła. Emituje promieniowanie elektromagnetyczne (mikrofale o niskiej częstotliwości – wielokrotnie niższe niż te emitowane przez telefony komórkowe), które odbijają się od napotkanych obiektów i natychmiast do niego powracają. Jeśli w jego zasięgu działania pojawi się jakiś ruch, odbiornik rejestruje zniekształcenie powracającej fali, co wywołuje uruchomienie lampy.
Ponieważ czujnik mikrofalowy jest niezwykle czuły, jego wybudzenie może wywołać nawet najdrobniejszy ruch, na przykład ćma krążąca wokół lampy. Wybierając wyposażoną w niego oprawę, warto więc zwrócić uwagę, czy możliwa jest kalibracja tego parametru, aby oświetlenie nie uruchamiało się niepotrzebnie. Lampy z czujnikami radiowymi zazwyczaj wyróżniają się też większą estetyką. Fale emitowane przez taki czujnik swobodnie przenikają przez różne powierzchnie, dzięki czemu można go ukryć wewnątrz efektownej oprawy.
Czujniki dualne
Czujniki dualne wykorzystują oba rodzaje detekcji: na podczerwień i fale elektromagnetyczne. Uruchamiają się tylko w sytuacji, gdy ruch zostanie wykryty przez oba detektory jednocześnie, co minimalizuje liczbę fałszywych wybudzeń. Z tego powodu najczęściej stosuje się je w alarmach.
Na co zwrócić uwagę, wybierając lampę z czujnikiem ruchu?
Najbardziej funkcjonalnym oświetleniem jest to, które działa intuicyjnie, w 100% odpowiadając naszym potrzebom. Wybierając lampy z czujnikiem ruchu, warto zwrócić uwagę na to, w jakim zakresie da się je wyregulować. Najczęściej można sterować trzema potencjometrami:
- czułością;
- zwłoką czasową, która określa, jak długo po ustaniu ruchu lampa ma świecić;
- zasięgiem detekcji, czyli polem, jakie ma obejmować czujnik. Te o największym zasięgu reagują na ruch nawet z odległości 12 metrów.
Oprawy zewnętrzne, na przykład te nad garażem czy drzwiami wejściowymi, należy ustawić tak, aby obejmowały część podjazdu, ale jednocześnie aby nie uruchamiały się za każdym razem, gdy ktoś przechodzi ulicą. Warto również zwrócić uwagę, czy wybrana lampa ma czujnik ruchu, czy czujnik obecności. Ten drugi nie wyłączy światła, dopóki będzie wykrywał choćby najmniejsze poruszenie się obiektu, więc o wiele lepiej sprawdzi się do oświetlenia tarasu lub altanki ogrodowej.
Kolejna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę, to temperatura barwowa światła. Aby osiągnąć efekt spójnego, jednolitego oświetlenia, dobierz ją do innych zainstalowanych już w domu czy ogrodzie opraw. Wybierając lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu, pamiętaj, że powinny one charakteryzować się odpowiednim poziomem ochrony IP (szczelności przed wodą i pyłem) – co najmniej 44.
Ostatnią kwestią, którą warto przemyśleć, jest estetyka oprawy. Różnorodność propozycji sprawia, że bez problemu znajdziesz takie lampy, które będą pasować do wystroju domu czy aranżacji ogrodu. Minimalistyczny kinkiet zewnętrzny z czujnikiem ruchu, umieszczony w pobliżu drzwi czy bramy garażowej, świetnie dopasuje się do nowoczesnego budownictwa. Podobny efekt dadzą lampy w formie reflektorów lub naświetlaczy. Oprawy bardziej ozdobne, na przykład w postaci latarenek, zgrają się z klasycznymi stylami architektonicznymi.
Gdzie warto zamontować lampy z czujnikiem ruchu?
Oprawy tego typu najczęściej instaluje się na zewnątrz domu, w pobliżu drzwi i garażu. Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu i zmierzchu to funkcjonalne rozwiązanie, którego obecność szybko docenisz. Zwłaszcza jeśli często zdarza Ci się wracać do domu po zmierzchu (a jesienią i zimą z pewnością się zdarza). Jednak oświetlenie tego typu sprawdza się również we wnętrzach, przede wszystkim tych partiach domu czy mieszkania, które służą za ciągi komunikacyjne: hallu, korytarzu czy na klatce schodowej. To superwygodne. Gdy musisz nocą wstać do toalety, nie potykasz się po ciemku o meble, bo lampy uruchamiają się, rejestrując Twoją obecność.
Instalacja lampy z czujnikiem ruchu nie jest skomplikowana. Nie różni się od montażu zwykłej lampy – wystarczy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Następnie trzeba ją jeszcze wyregulować, aby obejmowała odpowiednie pole detekcji i nie włączała się niepotrzebnie albo włączała ze zbyt dużym opóźnieniem.
Lampy z czujnikiem ruchu to nowoczesna forma oświetlenia, która sprawdza się zarówno w zastosowaniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Często stosowana jest też w budynkach użyteczności publicznej, biurach czy magazynach. Instalacja takich opraw, jak halogen LED z czujnikiem ruchu, może przynieść spore oszczędności. Oświetlenie włącza się tylko wtedy, kiedy jest potrzebne, więc nie marnuje się energii elektrycznej (i pieniędzy!). Do oświetlenia drzwi wejściowych czy otoczenia bramy garażowej przyda się dodatkowo lampa z czujnikiem zmierzchu. Nowoczesne oprawy – zewnętrzne, wewnętrzne, ścienne, sufitowe, słupkowe i wiele innych – znajdziesz na karel2.pl. Zaprojektuj z nami perfekcyjne oświetlenie, które dopasuje się do Twoich potrzeb!