Poddasze, z uwagi na skosy i niskie sufity, to przestrzeń niełatwa w aranżacji. Kiedy jednak już uda się ją wykończyć i urządzić, efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania. Ważną rolę odgrywa w tym światło. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone lampy pomagają wyczarować przytulne wnętrza, zapraszające do tego, aby się rozsiąść i odpocząć albo wręcz przeciwnie – aby się zmobilizować i dokończyć pracę. Jak zaprojektować funkcjonalne i stylowe oświetlenie poddasza, by osiągnąć zamierzony efekt? Sprawdź!
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Jak oświetlić poddasze?
- Jak zaplanować oświetlenie poddasza ze skosami?
- Jakie rodzaje lamp najlepiej sprawdzą się na poddaszu?
W skrócie
Oświetlenie poddasza – rozmieszczenie i rodzaj lamp – należy dobrze przemyśleć, aby odpowiednio wydzielić strefy funkcjonalne i doświetlić różne fragmenty przestrzeni. Ważne jest również jego zróżnicowanie. Lepiej nie ograniczać się jedynie do oświetlenia sufitowego, ale wprowadzić do wnętrza także inne rodzaje opraw: ścienne, podłogowe czy stołowe.
Oświetlenie poddasza – dobry plan to podstawa
Niestety nie ma jednego uniwersalnego przepisu na to, jak oświetlić poddasze. Wszystko zależy od tego, jaką przestrzeń chcemy zaaranżować – zupełnie inaczej będzie wyglądać oświetlenie kilku mniejszych pokoi, a inaczej dużej, otwartej strefy dziennej. Rodzaj, liczba i rozmieszczenie opraw różni się też w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia. Do funkcjonalnego oświetlenia sypialni wystarczą 3 źródła światła: lampa sufitowa i 2 lampki nocne. W salonie, szczególnie połączonym z jadalnią lub o dużym metrażu, takie rozwiązanie będzie niewystarczające. Porady, które tutaj podrzucimy, prawdopodobnie będą więc wymagały zaadaptowania do wymagań przestrzeni w Twoim domu.
Niezależnie jednak od tego, czy urządzasz na poddaszu mieszkanie, czy gabinet, zacznij od zaplanowania całej aranżacji. Zastanów się, gdzie staną meble, a gdzie sprzęty elektroniczne, a także jakie funkcje będą pełniły określone pomieszczenia (albo fragmenty jednego dużego pomieszczenia). To ważne. Zaplanowanie rozmieszczenia źródeł światła pozwoli Ci równomiernie doświetlić każdy kąt i każdą przestrzeń pod skosami – a tych na poddaszu bywa sporo – i wydzielić strefy funkcjonalne. Dzięki temu, niezależnie od tego, co akurat robisz, będziesz dysponować odpowiednią ilością światła. Pod tym względem oświetlenie poddasza właściwie nie różni się od oświetlenia pomieszczeń na parterze czy „zwykłym” piętrze.
Jakie oświetlenie na poddasze? Zróżnicowane!
Oświetlenie poddasza, podobnie jak innych przestrzeni mieszkalnych, powinno być zróżnicowane – dopiero wówczas można wydobyć ze światła pełnię możliwości aranżacyjnych i zbudować z jego pomocą odpowiedni klimat. Warto zaplanować różne typy oświetlenia: główne, uzupełniające oraz dekoracyjne.
Plafoniery: lampa Javier | lampa Spoletto | lampa Campelo | lampa Chiara
Oświetlenie centralne na poddaszu
Podstawowym składnikiem tworzącym system oświetleniowy każdego pomieszczenia jest oświetlenie centralne. Jego funkcję, czyli równomierne doświetlenie całej przestrzeni, zwykle pełnią oprawy sufitowe: żyrandole lub lampy wiszące. Na poddaszu nie zawsze jednak da się je wykorzystać. Będzie to możliwe tylko w tych wnętrzach, w których na środku sufitu strop jest poziomy, choć nawet wtedy trzeba zwrócić uwagę, czy taka oprawa nie będzie wisieć zbyt nisko lub czy swoimi gabarytami wizualnie nie zdominuje przestrzeni. W domach z dachem dwuspadowym, w którym skosy łączą się idealnie na środku, rozwiązaniem może być sufit podwieszany lub zamontowanie dekoracyjnych belek. Należy jednak pamiętać, że dodatkowo obniży to wysokość pomieszczenia.
W funkcji centralnego oświetlenia poddasza dobrze sprawdzą się także plafoniery oraz oprawy natynkowe i wpuszczane. Ich niekwestionowanym atutem jest minimalistyczna forma, która sprawia, że wizualnie nie pomniejszają one przestrzeni ani nie obniżają sufitu. Być może takie lampy, zwłaszcza plafoniery, kojarzą Ci się z ascetycznym wystrojem hotelu czy przychodni medycznej, ale to błędne wyobrażenie. Oprawy tego typu przybierają dziś coraz bardziej ozdobne formy i mogą być tak samo udanym elementem dekoracyjnym, jak żyrandole.
Funkcję centralnego oświetlenia poddasza ze skosami mogą spełniać także lampy kierunkowe i punktowe. Sprawdzą się szczególnie w tych domach czy mieszkaniach, w których konstrukcja dachu uniemożliwia zastosowanie opraw sufitowych. Lampy kierunkowe możesz umieścić na skosach i ustawić tak, aby doświetlały wybrany fragment pomieszczenia. Podobne korzyści daje wykorzystanie oświetlenia szynowego.
Oprawy kierunkowe: lampa Mola z 4 punktami świetlnymi | lampa-oczko regulowana Chloe | lampa Madara Mini | nowoczesna lampa Mistic
Uzupełniające oświetlenie poddasza ze skosami
W oświetleniu każdego pomieszczenia, nie tylko tego zlokalizowanego na poddaszu, ważne są również światła uzupełniające, pełniące przede wszystkim funkcję dekoracyjną i zadaniową. Takie oprawy służą do doświetlania wybranego miejsca, ułatwiając wykonywanie różnych czynności i zadań. Tworzą także we wnętrzu odpowiedni nastrój: ciepły, domowy i kameralny.
Jakie oświetlenie na poddasze sprawdzi się do tego najlepiej? Dobrym wyborem będą lampy stojące podłogowe lub lampy stołowe. Można je swobodnie przenosić, a niektóre modele dodatkowo regulować pod względem kąta padania światła, więc są uniwersalną opcją – przydadzą się do wielu różnych celów. Zależnie od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, możesz wybrać oprawy ze światłem rozproszonym do góry albo padającym do dołu. W pierwszym przypadku uzyskasz oświetlenie skosów, co optycznie powiększy i ociepli wnętrze. W drugim – oświetlenie przestrzeni pod skosami, przydatne, aby oświetlić meble czy dekoracje.
Jako oświetlenie dodatkowe dobrze sprawdzą się również kinkiety, reflektory czy plafoniery ścienne. Zakres ich wykorzystania jest jednak nieco ograniczony, ponieważ można je zamontować jedynie na pionowych powierzchniach. Nie na każdym poddaszu będzie to więc możliwe.
Poddasze to przestrzeń trudna w aranżacji, ale mając przemyślany plan działania, można z niego stworzyć funkcjonalne i przytulne wnętrze. Aby dobrze oświetlić skosy, przyda się kilka źródeł światła: sufitowe, ścienne czy podłogowe. Warto także zadbać o doświetlenie przestrzeni, które chcemy szczególnie wyeksponować, oraz dopasowanie rodzaju i stylu opraw do aranżacji wnętrza. Lampy na skosy (i, oczywiście, nie tylko!) znajdziesz na karel2.pl.
Być może zainteresuje Cię także:
Lampy stołowe do salonu – jakie wybrać? Przegląd najmodniejszych opraw