Energia w cenie
To, że ceny prądu w Polsce wzrosną, jest pewne. Wynika to w głównej mierze z podwyżki cen opłat za emisję CO2. W naszym kraju większość energetyki oparta jest na węglu, a prąd pozyskuje się w procesie spalania tego surowca. Stąd nie powinien dziwić fakt, że nasze rachunki za energię elektryczną wzrosną. O ile rządzący planują jakieś formy złagodzenia podwyżki dla klientów indywidualnych, o tyle przedsiębiorstwa są w znacznie gorszej sytuacji, ponieważ dla nich nie przewidziano formy wsparcia. A nie ma co ukrywać, że ceny energii mają ogromny wpływ na konkurencyjność firm produkcyjnych, gdyż koszt prądu bezpośrednio przekłada się na koszty wytworzenia.
Co robić?
Zaakceptować i płacić? Czy może szukać oszczędności w zużyciu energii elektrycznej? Do oczywistego wyboru chyba nie ma potrzeby kogokolwiek przekonywać. Na to, że park maszynowy zacznie zużywać mniej prądu, raczej nie mamy co liczyć, a modernizacje w tym obszarze są zazwyczaj drogie. No tak, ale… maszyny nie są jedynymi odbiornikami elektrycznymi w zakładzie produkcyjnym. Dlatego warto zastanowić się nad zlokalizowaniem wszelkich „zużywaczy” prądu, sprawdzić, czy są wystarczająco efektywne, i dokonać ewentualnych usprawnień.
Efektywne oświetlenie
Używania sztucznego oświetlenia w przedsiębiorstwach nie da się uniknąć. Właściwie dobrane ma pozytywny wpływ na komfort pracy, koncentrację i wydajność pracowników. Źle dobrane działa wprost przeciwnie. Stąd od dawna już obowiązują nas właściwe normy w tej kwestii. Częste są przykłady zakładów produkcyjnych pracujących 24 godziny na dobę. Dla takich przedsiębiorstw koszty oświetlenia, a raczej energii elektrycznej potrzebnej do zapewnienia światła, stanowią znaczącą część rachunku za prąd.
Technologia LED to nie wszystko
Oprawy z diodami LED są obecne na rynku już od jakiegoś czasu. Wiemy, że LED-y mogą generować nawet 70% oszczędności w zużyciu energii w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami światła. Producentów i przede wszystkim importerów na rynku przybywa. Oferta rynkowa jest niezmiernie bogata i, tak jak wszędzie, znajdziemy w niej produkty o lepszej i gorszej jakości. Na marginesie można wspomnieć, że oferowanie 5-lat gwarancji przez firmy będące na rynku od roku lub dwóch powinno dać nam do myślenia. Nie zakładamy oczywiście, że ewentualne reklamacje nie zostaną uznane, zwracamy jedynie uwagę, że produkty kupujemy nie po to, żeby korzystać z gwarancji. Wybierajmy renomowanych producentów i kropka.
Jeśli zdecydowaliśmy się na wymianę oświetlenia, zacznijmy od projektu. Wiemy już, że technologia LED daje duże oszczędności pod względem energochłonności. To jednak nie koniec. Poprzez projektowanie i symulowanie oświetlenia, możemy znacząco ograniczyć liczbę opraw, ponieważ dzięki diodom i odpowiednim układom optycznym zyskujemy możliwość dowolnego kierunkowania światła. Znów efektywność!
Audyt oświetleniowy
Jak w takim razie podejść do tematu? Przede wszystkim poznajmy stan faktyczny, a następnie zastanówmy się nad optymalizacją. Hurtownie Karel2 są partnerem marki Philips Lighting w przeprowadzaniu bezpłatnych przeglądów oświetlenia i proponowaniu właściwych rozwiązań. Jeśli chcielibyście Państwo skorzystać z takiego rozwiązania, prosimy o rejestrację tutaj.