Na funkcjonalność garderoby wpływa nie tylko rozplanowanie wieszaków, regałów i półek, ale i oświetlenia. W tym niedużym pomieszczeniu zazwyczaj nie ma niestety okien. Odpowiednio ułożone punkty świetlne są więc niezbędne, aby wyeksponować poszczególne elementy odzieży i ułatwić ich znalezienie. Warto też zwrócić uwagę na parametry emitowanego światła, które powinno wiernie oddawać kolory. Jeśli zastanawiasz się, jak zaprojektować funkcjonalne oświetlenie garderoby, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Jakie oświetlenie do garderoby wybrać?
- Czy jako oświetlenie sufitowe do garderoby wystarczy jedna lampa?
- Jakie parametry powinno mieć światło w garderobie?
W skrócie
Do oświetlenia garderoby najlepiej zastosować oczka lub spoty z możliwością regulowania kąta padania światła. Ich liczba będzie zależeć od wielkości pomieszczenia oraz tego, czy znajduje się w nim okno. Oprócz tego warto postawić na oświetlenie wewnątrz mebli, które ułatwi znalezienie ubrań i dodatków. Światło w garderobie powinno wiernie oddawać kolory, co oznacza współczynnik CRI na poziomie minimum 80.
Jakie oświetlenie do garderoby wybrać?
Funkcję głównego oświetlenia w garderobie może pełnić jedna lampa w centralnej części sufitu. W małym pomieszczeniu lepiej zrezygnować z okazałych żyrandoli czy zwisów, które mogą przytłaczać lub nawet utrudniać otwieranie szafek. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się przylegający do sufitu plafon. Ze względu na dużą liczbę szaf i regałów, jedna lampa w garderobie to najczęściej za mało. Aby doświetlić wszystkie zakamarki, niezbędna jest większa liczba punktów świetlnych – na ścianach, suficie, przy podłodze czy wewnątrz mebli. Wiele osób zupełnie rezygnuje nawet z centralnie umieszczonej, dużej lampy, oświetlając całą przestrzeń mniejszymi.
Kierunkowe oświetlenie sufitowe do garderoby
W garderobie najlepiej sprawdzają się nieduże lampy z ruchomą głowicą, które pozwalają precyzyjnie doświetlić wybrane fragmenty pomieszczenia. Ich liczba będzie oczywiście zależeć od tego, jak duże jest pomieszczenie i czy znajduje się w nim naturalne źródło światła. Bardzo popularnym rozwiązaniem są klasyczne, wpuszczane oczka, które montuje się w podwieszanym suficie. Te dyskretne oprawy mają najczęściej kształt okrągły lub kwadratowy i występują w uniwersalnych kolorach, takich jak biały czarny czy srebrny. Możliwość regulowania kąta padania światła dają między innymi oprawy wpuszczane Supros, New Tria czy Kadux marki SLV. Wszystkie zostały wykonane w energooszczędnej technologii LED, a ze względu na minimalistyczny design będą pasować do praktycznie każdego wnętrza.
Oprawy wpuszczane: Supros, New Tria, Kadux. Wpisz nazwę w wyszukiwarkę, aby przejrzeć wszystkie dostępne modele i kolory z serii.
Nie zawsze istnieje jednak możliwość zastosowania podwieszanego sufitu. Jako oświetlenie garderoby na poddaszu czy niskiego pomieszczenia można zastosować natynkowe spoty. Warto zwrócić uwagę na takie oprawy jak Castelio i Aveiro marki Italux, Bukko Philips czy Triledo SLV. Wiele osób stawia dodatkowo na podłogowe oświetlenie garderoby – wpuszczane oprawy ścienne, takie jak widuje się przy schodach.
Oprawy natynkowe: Castelio, Aveiro, Bukko, Triledo. Wpisz nazwę w wyszukiwarkę, aby przejrzeć wszystkie dostępne modele i kolory z serii.
Oświetlenie meblowe w garderobie
Poza oświetleniem sufitowym garderoby warto pomyśleć o punktach świetlnych wewnątrz szaf, półek i szuflad. Oświetlenie meblowe może przyjmować najróżniejsze formy – od tradycyjnych punktów świetlnych po nowoczesne taśmy LED-owe – i znacząco ułatwia znalezienie wybranego elementu odzieży. Pojedyncze oczka montuje się zazwyczaj w górnej części szafy, a taśmy LED wzdłuż pionowej lub poziomej krawędzi mebla. Ciekawym wizualnie i nowoczesnym rozwiązaniem jest oświetlenie wewnątrz drążka do wieszania ubrań. Niezwykle wygodne jest wewnętrzne oświetlenie szuflad, które automatycznie włącza się po ich otwarciu.
Oświetlenie garderoby – parametry światła
W przypadku oświetlenia garderoby szczególnie ważny jest dobór odpowiednich parametrów światła. Nie może być zbyt ciemne ani oślepiać, ale przede wszystkim powinno wiernie oddawać kolory. Warto zwrócić więc uwagę na współczynnik oddawania barw CRI wyrażany w skali od 1 do 100. Im wyższa wartość, tym lepiej, bo kolory są mniej zniekształcone. W garderobie warto stawiać na CRI na poziomie 80 lub wyższym, aby ubrania wyglądały jak w naturalnym świetle słonecznym. W innym razie dopasowywanie poszczególnych elementów stroju może okazać się trudne i narażamy się na modową wpadkę lub nerwowe przebieranie się na ostatnią chwilę przed wyjściem z domu.
Duży wybór opraw, które świetnie sprawdzą się jako oświetlenie garderoby, znajdziesz na karel2.pl.
Sprawdź także:
Oświetlenie poddasza i skosów – jak ugryźć ten temat?
Nowoczesne oświetlenie szynowe – jak je zaprojektować i gdzie można wykorzystać?